ABD'de Demokratlar yeni adayını nasıl belirleyecek? ABD'de Demokratlar yeni adayını nasıl belirleyecek?

Açlık Oyunları (The Hunger Games) ve Karanlığın Gölgesi (Don’t Look Now) gibi filmlerin yıldızı aktör Donald Sutherland, 88 yaşında hayatını kaybetti. Kanadalı aktör Donald Sutherland, 88 yaşında hayatını kaybetti. BBC'de yer alan habere göre ölüm haberini yayınlayan ve “İyi, kötü ya da çirkin hiçbir rolün kendisini yıpratmadığını” söyleyen Sutherland'ın oğlu Kiefer, Sutherland’ın severek bu işi yaptığını vurguladı.

MASH, Klute ve The Hunger Games filmlerindeki rolleriyle tanınan deneyimli aktör Donald Sutherland bir süredir tedavi görüyordu. Kanadalı aktörün en önemli rollerinden biri Kore Savaşı’ndaki sağlık görevlileri hakkındaki 1970 yapımı MASH filmindeki cerrah Hawkeye Pierce rolüydü.

Sutherland, 200’ün üzerinde filmde rol aldı.

Donald Sutherland kimdir?

17 Temmuz 1935’te Kanada’nın New Brunswick kentinde doğan Sutherland, 1957’de Londra’ya gitmek üzere Kanada’dan ayrılmadan önce bir radyoda muhabir olarak çalıştı. Daha sonra Londra Müzik ve Dram Sanat Akademisi’nde eğitim gördü.

Sutherland 1967’de gösterime giren aksiyon filmi The Dirty Dozen’da başrol oynadı.

Sutherland ile Alan J. Pakula’nın Klute filminde rol arkadaşı olan Jane Fonda, bu rolle Oscar kazandı. 1973 yapımı Don’t Look Now’daki seks sahnesinin ardından pek çok izleyici, Sutherland’ın rol arkadaşı Julie Christie ile gerçekten seviştiklerine inandı fakat Sutherland daha sonra bu söylentileri yalanladı.

Sutherland 1970’lerde ayrıca The Eagle Has Landed filminde bir IRA militanını, National Lampoon’s Animal House filminde esrar içen bir üniversite profesörünü ve 1978 yapımı Invasion of the Body Snatchers filminde başrol oynadı.

2000’li yıllarda televizyona yönelen Sutherland, Dirty Sexy Money ve Commander-in-Chief gibi dizilerde rol aldı.

Editör: Oğuz Bakır