Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaline uğradığına karar verdiği CHP’li Enis Berberoğlu’nun düşürülen milletvekilliğini konuşmak üzere Şentop ile görüşen CHP heyetinin iki öneriyle gittiğini yazdı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’nu kaleme aldı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, ve CHP PM Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu ile ilgili “hak ihlali” kararı konusunda görüştü.

Görüşmeye ilişkin aldığı yazıda CHP heyetinin, iki öneri sunduğunun altını çizen Selvi, “Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının 10 gün içinde çıkması bekleniyor. Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin iadesi konusunun ne olacağını ise zaman gösterecek” diye vurguladı.

Selvi, yazısının ilgili bölümünde şu ifadeleri kaydetti:

ENİS BERBEROĞLU’NUN MİLLETVEKİLLİĞİ İADE EDİLECEK Mİ?

ANAYASA Mahkemesi’nin ihlal kararının ardından Engin Altay, Muharrem Erkek ve Bülent Tezcan’dan oluşan CHP heyeti Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğine iade edilmesini istediler.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis Başkanı’nın tavrını olumlu olarak nitelendirdi. Görüşmede Şentop, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının beklenmesi ile ilk derece mahkemesi ve Yargıtay’ın vereceği hükmün görülmesi gerektiğini belirtmiş.

CHP heyeti iki öneriyle gitti.

1- Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Enis Berberoğlu’nu bizzat davet edebilir.

2- Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı Meclis’te okunduğu takdirde milletvekilliği iade edilmiş olur.

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının 10 gün içinde çıkması bekleniyor. Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin iadesi konusunun ne olacağını ise zaman gösterecek. Asıl önemli olan Berberoğlu’nun yeniden yargılanıp aklanması olacak.