Pazar, Mayıs 19, 2024

Abdülbaki Dakak’ı kim öldürdü?

Abdülbaki Dakak’ı kim öldürdü? Cevap çok basit Abdülbaki’yi aile, tarikat devlet cenderesine mahkûm edenler öldürdü. 2023 yılında 12 yaşındaki bir çocuğu zorla medrese adı altındaki yapılara tıkmaya çalışanlar öldürdü.

Abdülbaki Dakak 12 yaşında Şanlıurfa’da bir tarikatın kaçak “medresesinin” yanı başında terk edilmiş bir ahırda kendini elektrik kablosuyla asmış bir şekilde bulundu. Ölümü resmi kayıtlara intihar olarak geçti. Ancak kimse 12 yaşındaki bir çocuğun neden kendini asmak istediğini sorgulamadı. Yaşıtlarıyla beraber okula gitmesi, annesinin dizinin dibinde olması gereken bir çocuğun neden kendini terk edilmiş bir ahırda astığı sorusunun üzerine düşmedi.

Geçtiğimiz hafta Daktilo1984’te yayınlanan podcast programım Mutfakta Ne Var’a 2018 yılında şüpheli bir şekilde ölen ve ölümünün üstü tıpkı Abdülbaki gibi intihar denilerek kapatılmaya çalışılan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan’ı konuk aldım. Baba Şaban Vatan 11 yaşındaki bir çocuğun üstünde okul önlüğüyle kendini attığına inanıyorlar ama kimse 11 yaşındaki bir çocuğun neden intihar ettiğini sorgulamıyor dedi. Türkiye’nin iki farklı bölgesinde farklı tarihlerde birbirini tanımadan ölen iki çocuk onları birleştiren ise aynı karanlık zihniyet tarafından yutulmak istenmeleri.

Abdülbaki Dakak, 12 yaşında ortaokul öğrencisi bir çocuktu. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde yaşıyordu. Ailesinin zoruyla Eyyubiye’de Semerkand Vakfına ait yatılı bir medreseye devam ediyor ancak medreseye gitmek istemediği için sürekli kaçıyordu. On Üç Haziran günü çıktığı evine bir daha dönmedi. Abisi evin etrafında vakit geçirirdi demesine rağmen küçük Abdülbaki’nin cesedi evine 100 km uzaklıkta medresenin yanında ölü bulundu. Ailesi kader diyerek vakıftan şikâyetçi olmadı. Başta Abdülbaki’nin ailesi olmak üzere, medresenin açılışına katılan Eyyubiye Belediyesi, yurttan haberimiz yok diyerek işin içinden sıyrılan Diyanet İşleri Başkanlığı gibi makamlar 12 yaşındaki bir çocuğun terk edilmiş bir ahırda kendini asmasıyla biten kaderini gayet olağan karşıladı.

Şanlıurfa Valiliği kaçak medreseyle ilgili sorumluluk kabul etmedi, ildeki 600 Kuran kursunun bağlı olduğu müftülük sorumluluk kabul etmiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı “medrese”nin kendileriyle bir alakası olmadığını söylüyor. İlk haberlerde “medrese”nin bağlı olduğu iddia edilen Semerkant Vakfı bizim bir ilgimiz yok diyerek olayın içinden çıkmaya çalışıyor. Öyleyse Abdülbaki Dakak’ı kim öldürdü? Cevap çok basit Abdülbaki’yi aile, tarikat devlet cenderesine mahkûm edenler öldürdü. 2023 yılında 12 yaşındaki bir çocuğu zorla medrese adı altındaki yapılara tıkmaya çalışanlar öldürdü. Tarikatların içindekiler kamuoyuyla paylaşılıyor diye “çocukları sapkınlığa özendiriyor” diyerek Lanzorete’ye, İstanbul Sözleşmesine karşı çıkanlar öldürdü. Abdülbaki’yi nasıl olsa bizim çocuğumuz yamacından geçmiyor diyerek bu yapılara göz yumanlar öldürdü. Abdülbaki’nin failleri hâlâ aramızda dolaşıyor ancak o faillere hesap sorması gereken hukuk ve adalet sistemi Abdülbaki’yle beraber Ceylanpınar’da bir mezarda yatıyor!

*Rabia Naz Vatan’a Ne Oldu/Mutfakta Ne Var (https://open.spotify.com/episode/2cUh3vpzKuuu8WtF6fHPQ4)

* 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın ölümünün arkasında çokça soru var (https://www.evrensel.net/haber/492877/12-yasindaki-abdulbaki-dakakin-olumunun-arkasinda-cokca-soru-var)

* Ailenin, devletin ve cemaatin cenderesinde bir çocuk: Abdülbaki (https://medyascope.tv/2023/06/18/ayse-cavdar-yazdi-ailenin-devletin-ve-cemaatin-cenderesinde-bir-cocuk-abdulbaki/)

 

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI