ABD’nin Suriye’deki "B Planı" ortaya çıktı. CIA, ateşkesin çökmesi durumunda cihatçı gruplara karadan havaya füze fırlatan silahlar verecek.

Suriye’de birçok cephede ateşkes ihlali haberleri gelirken, tarafların artık ateşkes sonrası için hazırlık yaptıkları anlaşılıyor.

Sol Haber Portalı Wall Street Journal’dan (WSJ) Adam Entous’un haberini paylaştı. Habere göre, CIA ve müttefiki istihbarat örgütleri, Suriye’de ateşkesin çökmesi durumunda "ılımlı" gruplara karadan havaya füze fırlatan silahlar vermeye hazırlanıyor.

Gazeteye konuşan kaynaklar, ABD’nin "B Planı"nda, silahlı grupların Suriye savaş uçaklarını ve topçu pozisyonlarını vurabilecek silahlarla donatılmasının yer aldığını kaydediyor.

İddiaya göre plan, ateşkes 27 Şubat’ta yürürlüğe girmeden önce, CIA ve diğer istihbarat örgütlerinin şeflerinin Ortadoğu’da yaptığı gizli bir toplantıda yapıldı.

Bu toplantı ve sonrasındaki görüşmelerde, CIA, müttefiklerine, Suriye’deki gruplara desteği genişletmek konusunda koşullu garanti verdi.

Diğer ülkeler, "B Planı" konusunda anlaşmaya vardı, ancak bu planın öngördüğü silahların dağıtımı için hâlâ Beyaz Saray’dan onay bekleniyor.

CIA müttefiklerine, B Planı’na ancak ateşkes çöker ve "barış" hedefindeki siyasi süreç başarısızlığa uğrarsa geçileceğini söyledi.

CIA, anlaşmanın "gerektiği takdirde eli yükseltmek için" yapıldığını, şu andaki hedeflerinin ise "düşmanlıkları azaltmak" ve siyasi bir çözüm bulmak olduğunu kaydetti.

ABD’nin Rusya’ya gönderdiği mesajda ise, "ılımlı" muhalefetin hiçbir yere gitmeyeceği ve geniş ölçekli savaşa geri dönülmesi hâlinde daha fazla Rus pilotun hayatının tehlikeye gideceği vurgulandı.

Ancak CIA’in, aralarında Suudi Arabistan ve Türkiye’nin de bulunduğu Esad karşıtı koalisyona silah tedariki güvencesi verirken, Obama’nın Suriye’de görmek istemediği türden silahları "ılımlılara" vermelerinin yanlış olacağı uyarısında bulunduğu da belirtiliyor.

CIA’in, MANPAD’ların "teröristlerin" eline geçmemesi için, şu anda sınırlı miktarda olan bu silahların kontrolsüz bir biçimde akışını engellemek istediği söyleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ninse, özellikle Katar ve Suudi Arabistan’dan, etkili olduğu gruplara ateşkese sadık kalma konusunda baskı yapmasını istediği aktarılıyor.

ABD bu nedenle, Suudilere ve Türklere, "muhaliflere MANPAD yerine eski Sovyet tipi karadan havaya silahlar verelim" önerisinde bulunmuş.

Öte yandan bu gelişmeler karşısında Rusya, İran ve Hizbullah’ın da karşı önlemler almaya başladığı, haberde yer verilen bir başka unsur.

Haberde, ABD’nin Rusya ile yaptığı görüşmelerde, ateşkesin çökmesi hâlinde Suriye’de faaliyette olan yabancı unsurların "ellerinde ne varsa ülkeye sokmaya başlayacakları" tehdidini savurduğu da aktarılıyor.

Fotoğraf: Sputniknews