Cuma, Haziran 21, 2024

ABD’deki rüşvet soruşturmasında THY’nin eski yöneticisinin evine baskın yapıldı

FBI tarafından New York Belediye Başkanı Eric Adams’a yönelik soruşturma kapsamında Adams’ın uluslararası ilişkiler ofisinde yardımcı olarak görev yapan Rana Abbasova ve Adams’ın geçiş ekibinde yer alan eski Türk Hava Yolları yöneticisi Cenk Öcal’ın New Jersey’deki evlerine baskın yapıldı.

Federal yetkililer, New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın, 2021 yerel seçimleri sürecinde, Brooklyn’deki bir inşaat şirketi ve Türk hükümeti ile bağlantılı bazı kurumlarla geliştirdiği ilişkiler çerçevesinde kampanyaya, bir “kukla bağışçı” aracılığıyla yabancı kaynaklı finansman aktarılıp aktarılmadığı konusunda bir soruşturma yürütüyor.

İddianamede, Adams’ın “kabul ettiği bağış karşılığında Türk yetkililere çıkar sağlamış olabileceği” iddiası yer alıyor.

İKİ ADRESE DAHA BASKIN

FBI’ın, usulsüzlük iddiasıyla elektronik cihazlarına el koyduğu New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın ardından Türkiye ile bağlantılı olduğu iddia edilen iki kişinin daha evinde arama yaptıkları bildirildi.

FBI tarafından Adams’ın uluslararası ilişkiler ofisinde yardımcı olarak görev yapan Rana Abbasova’nın ve Adams’ın geçiş ekibinde yer alan eski Türk Hava Yolları yöneticisi Cenk Öcal’ın New Jersey’deki evlerinde arama yapıldı.

Abbasova’nın, Adams’ın Brooklyn ilçe başkanlığı yaptığı dönemde Türk toplumu ile uzun süredir irtibat halinde olduğu, Öcal’ın ise geçen yılın başlarına kadar Türk Hava Yolları’nın New York ofisinin genel müdürü olduğu kaydedildi.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Kişilere yönelik baskınlar, Adams’ın 2021 kampanyasına yönelik “geniş çaplı bir yolsuzluk” soruşturmasının kamuoyuna yansıyan ilk işareti olduğu belirtiliyor.

Soruşturmada, Adams’ın kampanya sürecinde Türk hükümetinden ve ABD’de Türklerin işlettiği firmalardan sahte bağışçılar aracılığıyla para alıp almadığı inceleniyor. Yasalara göre, yabancı uyruklu kişilerin ABD’deki seçim kampanyalarına bağış yapması yasak.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER