ABD Temyiz Mahkemesi’nden Halkbank kararı

ABD Temyiz Mahkemesi, Halkbank’ın İran’a yönelik yaptırımları ihlal etmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle yargılanabileceğine hükmetti.

Mahkeme, mütalaasında ‘bankaya karşı suçlamaların ticari faaliyet istisnası kapsamına girdiği’ görüşüne yer verdi.

Halkbank, İran’ın yararına bir şekilde petrol gelirini altına ve sonrasında nakde dönüştürmekle ve petrolden elde edilen gelirin transferini aklamak için gıda sevkıyatı yapıyor gibi göstermekle suçlanıyor.

Savcıların Halkbank’a yönelttiği bir diğer suçlama ise bankanın, erişimi sınırlandırılmış fonlardan İran’a gizlice 20 milyar dolar aktarılmasına yardım ettiği ve bunun en az 1 milyar dolarının ABD finansal sistemi üzerinden kara para aklama yöntemiyle yapıldığı iddiası.

Halkbank avukatı, bankanın ABD yasaları karşısında dokunulmazlığı olduğunu savunarak ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın düşürülmesini talep etmişti.

Halkbank, dolandırıcılık, kara para aklama ve gizli anlaşma suçlamalarını reddediyor.

Halkbank, “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” (FSIA) kapsamında ABD’de yargılanamayacağı gerekçesiyle temyiz mahkemesine başvurmuştu.

Mahkeme söz konusu yasanın ceza davalarında dokunulmazlık sağlasa bile Halkbank’a isnat edilen suçun FSIA’nın ticari faaliyetleri kapsamında olduğunu bildirdi.

Temyiz mahkemesi Halkbank’ı haklı bulsaydı dava düşecekti ancak banka aleyhine karar verdiği için federal mahkemede davanın görülmesine başlanacak.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
43,797TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER