Cuma, Mayıs 24, 2024

ABD medyası, Biden ve Trump’ı canlı yayında münazaraya çağırdı

ABD’de 12 basın kuruluşu, ABD Başkanı Joe Biden ve eski başkan Donald Trump’ı canlı yayında karşı karşıya gelmeye çağırdı.

ABC, CBS, CNN, Fox, PBS, NBC, NPR ve Associated Press’in (AP) aralarında yer aldığı basın kuruluşları, ortak bir bildiriyle, Biden ve Trump’ı Başkanlık Münazaraları Komisyonu (CPD) tarafından düzenlenecek canlı yayın münazaralarına davet etti.

BBC’nin aktardığına göre canlı yayın münazaralarını ‘1976’dan bu yana her genel seçimin bir parçası olan zengin bir gelenek’ olarak nitelendiren basın kuruluşları, seçim öncesi adayların ‘halkın önüne çıkarak ülkenin geleceği hakkında konuşmaları gerektiğini’ savundu.

Biden ve Trump 2020’de de münazaraya çıkmış, bir münazara da Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine iptal edilmişti.

Televizyon tartışmaları ABD’de gelenek

ABD’de, televizyon aracılığıyla geniş kitlelere ulaşan ilk başkanlık tartışması, Cumhuriyetçi Parti adayı, dönemin ABD başkan yardımcısı Richard Nixon ile Demokrat Parti adayı senatör John F. Kennedy arasında 1960 yılında yapıldı.

Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti, 1976’da başkanlık tartışmalarını organize etmek, yayınların formatlarına ve hangi medya kuruluşlarınca yayınlanacağına karar vermek üzere Başkanlık Münazaraları Komisyonu’nu kurdu.

Gelirini bağımsız bağışçılardan ve yayın kuruluşlarından aldığı yayın bedellerinden sağlayan Komisyon, tartışmaların formatını ve genel kurallarını belirliyor.

Dört yıl önceki münazara tarihe geçmişti

Geçtiğimiz ay Trump, Biden’la ‘her zaman, her yerde’ bir tartışma programına katılabileceğini söylemişti.

Beyaz Saray, Başkanlık Münazaraları Komisyonu’nun ‘adil’ bir münazarayı sağlayamayacağı gerekçesiyle gönülsüz olduğunu kaydetti.

Geçen ay Biden, Trump’la münazaraya girip girmeyeceği sorusuna “Bu onun davranışlarına bağlı” diye yanıt vermişti.

2019’daki münazarada Trump’ın sık sık Biden’ın lafını kesmesi ve Biden’ın da “Çeneni kapar mısın dostum” demesi ABD tarihine geçmişti.

Televizyonda yayınlanacak münazaraların eylül ve ekimde olması bekleniyor.

5 Kasım’da düzenlenecek başkanlık seçimlerinde yarışı kazanacak aday 20 Ocak 2025’te koltuğuna oturacak.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER