Pazartesi, Ağustos 15, 2022

ABD Hazine Bakanı: “Yüzde 8 enflasyon kabul edilemez”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçen yıl başlayan yüksek enflasyonun 10 yıl sürecek bir problem olmayacağını belirterek Biden yönetiminin koronavirüs salgını sırasında devreye aldığı yardım paketinin fiyat artışlarına ancak “ılımlı miktarda” etkisi olduğunu ifade etti.

Temsilciler Meclisi komitesinin sorularını yanıtlayan Yellen, Mart ayından bu yanan yüzde 8’in üzerinde seyreden enflasyonun ABD için “kabul edilemez” olduğunu belirterek Fed’in ortalama yüzde 2 enflasyon hedefini ise “uygun bir hedef” olarak değerlendirdi.

Yellen, neden bazı ekonomistlerin enflasyonu kökü kazınması zor bir sorun olarak niteledikleri sorusuna yanıt olarak, “Enflasyonun 10 yıl sürecek bir problem olmadığını düşünüyorum” dedi.

Enflasyondaki yükseliş emekli ve sabit gelirli çalışanların alım gücünün düşmesine yol açarken, gelirlerin toparlanması uzun bir zaman alıyor.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler, Yellen’e defalarca Biden yönetiminin 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketinin yüksek enflasyona yol açıp açmadığını sordular.

Yellen, “Bu harcamalar Amerikalılar için çok faydalı oldu ve enflasyona ancak ılımlı miktarda etkisi bulundu” dedi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
49,473TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER