Perşembe, Şubat 29, 2024

ABD, Gazze’de ateşkes tasarısını veto etti

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İsrail saldırıları altındaki Filistin’in Gazze Şeridi’nde acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. Konseyde, daha sonra Birleşip Arap Emirlikleri ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 80’den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısı, oylandı. Tasarı, daimi üye ABD tarafından veto edildi. İngiltere “çekimser” oy kullanırken diğer 13 üye “evet” oyu kullandı.

BMGK, İsrail-Filistin çatışması gündemiyle acil toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Filistin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, İsrail’in yalanlarla Gazze’de savaşı yürüttüğünü ve Güvenlik Konseyi üyelerini kandırdığını savundu.

Mansur, “Yeter artık. Sizinle oyun oynuyor. Uyanıp gerçeği olduğu gibi görmelisiniz. İki ay süren insanlık dışılaştırma, yalanlar ve katliamlar İsrail’i anlamanıza yetmiyorsa, daha ne yetecek?” dedi.

Mansur, İsrail’in amacının Gazze’yi yaşanmaz bir yer haline getirerek Filistinlileri topraklarından sürmek olduğunun altını çizerek, “Bu savaş, Filistin halkını bir ulus olarak sona erdirmeye ve Filistin sorununu yok etmeye yönelik saldırının bir parçasıdır” ifadesini kullandı.

İsrail’in Gazze’de insanlık suçu işlediğini vurgulayan Mansur, “Hiç kimse bugün Filistin halkına karşı uygulanan dehşeti haklı çıkarmak için 2. Dünya Savaşı’nın dehşetini örnek almamalıdır” diye konuştu.

Konseyde konuşan Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy, İsrail’in Hamas ile varılan “insani ara”dan sonra, ABD’nin desteği ile Gazze’deki kara operasyonunun daha da şiddetli yeni bir aşamasına geçtiğini söyledi.

Polyanskiy, Gazze’deki yıkımın ayrım gözetmeden güç kullanan İsrail’in savaş suçlarını arttırdığına işaret ederek, son günlerde medyaya yansıyan İsrail’in Gazze’deki tünellere deniz suyu pompalama planını da eleştirdi.

“Eğer bu yönde bir adım atılırsa bu bariz bir savaş suçu oluşturacaktır” diyen Polyanskiy, tünellere basılacak deniz suyunun ayrım gözetmeksizin yapılan bombardımanlardan oralara sığınan çok sayıda sivilin ölümüne yol açabileceğine, uzun yıllar etkisi görülecek şekilde Gazze’nin yeraltı tatlı su kaynaklarını kirleteceğine ve tarımsal toprağı yok edeceğine vurgu yaptı.

Polyanskiy, “Filistinlilerin şiddet yoluyla yerinden edilmesine yönelik sistematik bir strateji şekilleniyor. Bunun yamyamlık mantığı çok basit; Gazze’de yaşamı çekilmez hale getirmek, hatta halka evlerini terk etmek ya da öldürülmek arasında tek seçenek bırakmaktır. Bu, savaş suçlarıyla dolu insanlık dışı bir stratejidir” dedi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER