ABD Dışileri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye’nin PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak gördüğü YPG’ye ağır silah vermediklerini iddia etti.

Tilerson, Lübnan’da yaptığı açıklamada, “ABD, YPG’ye hiçbir ağır silah vermemiştir, dolayısıyla geri alacağı hiçbir şey yoktur” dedi.

YPG’ye verilen silahlarla ilgili son olarak aralık ayında ABD Savunma Bakanlığı Ortadoğu Masası Sözcüsü Eric Pahon, omurgasını YPG’lilerin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) verdikleri silahlardan Türkiye’yi tehdit edecek olanları geri alacaklarını duyurmuştu. Pahon, envanter ve sayı konusunda bilgi vermezken “Kategorik olarak, müttefikimiz Türkiye’yi tehdit edebilecek silahları toplayacağız. Bunların envanteri Türklerde var” demişti.

Sözcü, YPG’ye verilen dozer, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) kazıcılarıyla Humvee olarak bilinen personel taşıyıcılarının geri alınmayacağını söylemişti.

Pahon, MRAP tipi zırhlı araçların yanı sıra makineli tüfekler, roketatarlar ve ‘zırhlı araçlara karşı koyabilecek diğer silahları’ toplayacaklarını kaydetmişti.