ABD Büyükelçiliği’nden saldırı açıklaması

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne ateş edilmesi olayıyla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığı, silah ve araçlarıyla birlikte yakalanan zanlıların suçlarını itiraf ettikleri belirtildi.

Ankara Valiliği, ABD Büyükelçiliği’ne saldırı olayında iki kişinin yakalandığını ve suçlarını itiraf ettiklerini açıkladı.

Büyükelçiliğe sabah saatlerinde ateş edilmesinin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Polis, çalışma sonucunda olaya karıştığını belirlenen 2 kişiyi Ankara’da gözaltına aldı.

ABD Büyükelçiliği’ne saldırıyla ilgili bir kişi gözaltında

Konuyla ilgili Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘ŞÜPHELİLERİN BAĞLANTILARI BÜTÜN YÖNLERİYLE ARAŞTIRILIYOR’

“20/08/2018 günü saat 05.00 sularında, Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği binasına silahla ateş edilmesi olayı ile ilgili olarak yapılan çalışmalar sonucunda, aşağıda hususlar tespit edilmiştir.

1. Silahlı saldırı olayını geçekleştirdikleri değerlendirilen Ahmet Çelikten ve Osman Gündaş, olayda kullanılan 9 mm çapında tabanca ve 06 BDP 502 plakalı araç ile birlikte yakalanmışlardır.

2. Ahmet Çelikten ve Osman Gündaş alınan ilk ifadelerinde saldırıyı birlikte yaptıklarını kabul etmişlerdir.

3. Olayın faillerinden Ankara-Bağlum nüfusuna kayıtlı, 1979 doğumlu Ahmet ÇELİKTEN’in sigortalının yükümlülüklerini yerine getirmeme ve taksirle yaralamadan suç kaydı olup cezaevi firarisi olarak aranmaktadır.

Diğer fail, Ankara-Çubuk nüfusuna kayıtlı, 1980 doğumlu Osman Gündaş’ın ise; taksirle yaralama, uyuşturucu, tehdit, oto hırsızlığı, kasten yaralama ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeden suç kaydı bulunmaktadır.

4. Silahlı saldırı olayı ile ilgili adli soruşturma derinleştirilerek devam etmekte olup, şüphelilerin bağlantıları ve olayın bütün yönleri araştırılmaktadır. Gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TÜRK HÜKÜMETİNE TEŞEKKÜR EDERİZ’

Konuyla ilgili ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ise “Bu sabah büyükelçiliğimize yönelik yapılan saldırı gerçekleştirdikleri iddiasıyla 2 kişinin hızlı ve profesyonel bir şekilde yakalanmasını sağlayan Türk emniyet güçleri ve Türk hükümetine teşekkür ederiz. Bize sağladıkları destek ve korumayı memnuniyetle karşılıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bakan Soylu’dan ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıya ilişkin açıklama