Cuma, Temmuz 1, 2022

ABD Ankara Büyükelçisi: “Türkiye ile ortaklığımızı güçlendirmeyi, müşterek savunma kabiliyetlerimizi artırmayı arzuluyoruz”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinin 70. yıl dönümü dolayısıyla, “İttifak üzerinden Türkiye ile olan ortaklığımızı muhafaza etmeyi ve güçlendirmeyi, ayrıca mevcut ve gelecekteki zorluklara göğüs germek için müşterek savunma kabiliyetlerimizi artırmayı arzuluyoruz” açıklamasını yaptı. Flake, “Türkiye ayrıca NATO’daki en büyük ikinci F-16 savaş uçağı filosuna sahiptir” mesajını verdi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Türkiye’nin NATO üyeliğinin 70. yılı için açıklama yaptı. Flake’in açıklamaları, ABD Ankara Büyükelçiliği’nin resmi sosyal medya hesabında yayınlandı. Flake, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye’nin, NATO ortağı ve müttefiki olduğu 70 yıl boyunca, NATO’nun müşterek güvenliğine yaptığı ciddi katkılar, ikili ilişkilerimizin kilit önem taşıyan unsuru olmuştur. Günümüzün birçok zorlu sorununa birlikte karşı koyduğumuz bir dönemde Türkiye, kritik öneme sahip bir müttefiktir.

Geride kalan birkaç yıl içerisinde Türkiye’nin NATO’ya yaptığı katkılar her zamankinden daha önemli bir noktaya gelmiştir ve Türkiye’nin gösterdiği liderlik, NATO’nun temel ilkelerini şekillendirmeye devam etmektedir.

Türkiye, NATO’nun en büyük ikinci ordusuna sahip olmakla ve dünya genelindeki kilit operasyonlara en fazla katkı sunan üçüncü NATO üyesi olmakla gurur duymaktadır.

Türkiye ayrıca NATO’daki en büyük ikinci F-16 savaş uçağı filosuna sahiptir. Türkiye, NATO ve NATO ortağı kara kuvvetlerinin koordinasyonundan ve senkronizasyonundan sorumlu olan Müttefik Kara Komutanlığı Karargahı’na da 2012’den bu yana ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye NATO’nun güney kanadını da korumakta ve İncirlik Üssü’nde NATO kuvvetlerine ev sahipliği yapmaktadır. Daha önce benzeri görülmemiş nitelikteki güvenlik sorunlarının yaşandığı bir dönemde Türkiye, NATO kuvvetlerinin hazırlıklı olmasına öncelik verme ve NATO’nun caydırıcılık ve savunmaya ilişkin temel ayaklarını destekleme misyonunu ciddiyetle yürütmektedir.

İttifak üzerinden Türkiye ile olan ortaklığımızı muhafaza etmeyi ve güçlendirmeyi, ayrıca mevcut ve gelecekteki zorluklara göğüs germek için müşterek savunma kabiliyetlerimizi artırmayı arzuluyoruz. Türkiye’nin NATO’ya sağlamaya devam ettiği katkılar, birlikte daha güçlü olduğumuzun açık bir teminatıdır.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
48,145TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER