Cuma, Nisan 19, 2024

ABD, 52 yılın ardından ilk kez Ay’a indi

ABD merkezli Intuitive Machines şirketinin ‘IM-1’ misyonu kapsamında SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilen ‘Odysseus’ adlı uzay aracı, Ay’a indi.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) internet sitesindeki canlı yayında, Odysseus’un, Ay’ın güney kutbuna yakın bir bölgesine TSi ile 02.23’te güvenli bir şekilde indiği belirtildi.

NASA‘nın sosyal medya hesabındaki paylaşımda da “Siparişiniz Ay’a teslim edildi” denirken uzay aracının Ay’a inişi, Intuitive Machines şirketinin hesabından ise “Odysseus’un yeni bir evi var” diye duyuruldu.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, canlı yayında, “Bugün, yarım yüzyılı aşkın süredir ilk kez ABD, Ay’a geri döndü. Bugün NASA’nın ticari ortaklıklarının gücünü ve vaadini gösteren bir gün” dedi.

İnişten 15 dakika sonra zayıf da olsa sinyal göndermeye başlayan Odysseus, 50 yıldan fazla bir süre sonra Ay’ın yüzeyine inen ilk özel şirket yapımı uzay aracı oldu.

Ay’da ABD’ye ait ilk özel uzay aracı

Odysseus, inişiyle 1972’deki ‘Apollo 17’ misyonundan bu yana Ay’ın yüzeyine yumuşak inen ABD’ye ait ilk özel uzay aracı olarak tarihe geçti.

4,3 metre yüksekliğindeki altı ayaklı karbon fiber ve titanyum iniş aracı, NASA’nın Artemis Misyonu kapsamında kullanmayı planladığı altı farklı deney için de yük taşıyordu.

NASA, birkaç yıl içinde Ay’a insan gönderme planları kapsamında Ay teslimatlarını ticarileştirme çabalarının bir parçası olarak, Odysseus’u inşa etmesi ve uçurması için Intuitive Machines şirketine 118 milyon dolar ödemişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER