AB Komisyonu Başkanı Juncker'den Türkiye açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu başkanı Jean Claude Juncker Türkiye’nin AB üyeliği konusunda istekli olmadığını söyleyerek “Erdoğan’la görüşmelere devam edeceksek, bu bizim onun önünde diz çökeceğimiz anlamına gelmez” dedi.

Almanya’da yayın yapan Der Spiegel dergisine demeç veren Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB müzakereleri ile ilgili olarak hâlâ aday ülke olan Türkiye ile görüşmelere bağlı olduklarını ama Türkiye’den yeterli isteği göremediklerini söyledi.

Juncker, Cumhurbaşkanı Erdoğa’a taviz verilmeyeceğini de yineledi.

Juncker, son görüşmesinde Erdoğan’a Türkiye’nin AB konusunda net olması gerektiğini aktardığını söyledi.

HÜKÜMET TAM İSTEKLİ DEĞİL

Türkiye’de çok sayıda AB yanlısı olduğunu ancak hükümetin bu konuda tam istekli olmadığını söyleyen Juncker, “Türkiye, görünen o ki, AB üyeliğini engellemeye ve bunun sorumluluğunu da Brüksel’e yüklemeye çalışıyor” dedi.

AB’nin üyelik müzakerelerini bitiren taraf olmayacağını kaydeden Juncker, “Ben sözleşmelere sadığım. Biz 1999 Helsinki zirvesinde Türkiye’yi aday ülke olarak açıkladık. Bu hala geçerli” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMEYİZ

Türkiye’nin de AB kurallarına saygı göstermesi gerektiğine vurgu yapan Juncker, AB’nin öylesine bir araya gelenlerin değil bu değerlere inananların oluşturduğu bir birlik olduğuna dikkat çekti.

AB’nin Türkiye ile ilişkiler konusunda taviz vermeyeceğine işaret eden Juncker, “Şayet Erdoğan ile görüşmelere devam edeceksek, bu bizim onun önünde diz çökeceğimiz anlamına gelmez” diye konuştu.