Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel “Zaman geçiyor ve artık Türkiye ile olan ilişkilerimizde bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz” açıklaması yaptı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrel, Türkiye ile ilişkilerde gidilecek yöne 10-11 Aralık’ta yapılacak AB Liderler Zirvesinde karar verileceğini belirterek, “İlişkilerimizde dönüm noktasına doğru yaklaşıyoruz.” dedi.

Euronews Türkçe’nin haberine göre AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası basına konuşan Borrell, Ankara’nın Kıbrıs konusundaki retoriklerinin ve AB ile tansiyonu yükselten adımlarının Türkiye ile Avrupa arasındaki ayrılık mesafesini daha genişlettiğini belirtti.

Pozitif gündem ajandasına dönemeyi arzuladıklarını bunun için de Türk tarafından temel bir yaklaşık farklılığı beklediklerini aktaran Borrell şöyle konuştu: “Zaman geçiyor ve artık Türkiye ile olan ilişkilerimizde bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz.”

AB Devlet Liderleri Doğu Akdeniz meselesinin de öncelikli gündem maddesi olacağı Aralık zirvesinde bir araya gelecek ve başta yaptırım konusu olmak üzere ilişkilerin seyrine dair daha detaylı bir yol haritası çıkarılması bekleniyor.