Reuters’ta yer alan bir analizde Türkiye’nin ABD ile Rusya arasında sıkışıp kaldığını, ilerleyemediği öne sürüldü.

Reuters’ta yer alan Aaron Stein imzalı analizde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’nin saldırısını ‘olumlu ama yetersiz’ bulmasının dış politikadaki belirsizliğe işaret ettiği vurgulandı. Bu bağlamda Türkiye’nin hem Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın en büyük destekçisi Rusya ile hem de şimdiye kadar Esad’la ters düşmeyi istememiş NATO müttefiki ABD’yle bağlarını güçlendirmeye çalıştığı ifade edildi.

Atlantic Council düşünce kuruluşundan Aaron Stein, Türkiye’nin dış politikasındaki açmazına ilişkin, “Erdoğan bu durumu bir kazanca dönüştürebilir ama bence aslında kazanmış olmayacak. Çünkü ABD saldırısı bir kerelik ve sınırlı. ABD saldırıları stratejiye dayanmayan taktiklerdir ve Türkiye’yi güçlü müttefiki ABD ile Rusya arasında sıkışmış bir durumda bırakıyor” diye konuştu.

Stein; Suriye’deki dengelere ilişkin, “Türkiye İncirlik’te koalisyonun vurucu gücüne ev sahipliği yapmaktan öteye geçemeyecek. Bu güç de Esad’la savaşmak için değil, SDG’yi desteklemek için kullanıldı. Türkiye 6 Nisan 2017’de neredeyse şimdi de aynı yerde. Kuzey Suriye’de önemli bir oyuncu ama daha fazla ilerleme imkanı yok” dedi.