Perşembe, Mart 30, 2023

6 muhalefet partisi, OHAL yetkisi ve HSK’nın yapısı konusunda anlaştı

6 muhalefet partisinin “güçlendirilmiş parlamenter sistem” toplantıları kapsamında OHAL yetkisi ve HSK’nın yapısına ilişkin uzlaşı sağlandı. Buna göre OHAL, TBMM Genel Kurulu’nun onayı sonrası yürürlüğe girebilecek ve süresi 4 ayla sınırlı olacak. HSK’ da ikiye ayrılacak. Hakimler Kurulu tamamen bağımsız olacak, Savcılar Kurulunda Adalet Bakanlığından bir temsilci bulunacak. Gensoru  yerine de “yapıcı güvensizlik oyu” uygulaması hayata geçecek.

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” toplantısına CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi ile Demokrat Parti katıldı. Parti sekretaryalarının da eşlik ettiği toplantıda, ilk olarak OHAL konusu gündeme geldi. AKP’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan ettiği OHAL’i suiistimal ettiği tespiti ile yola çıkan muhalefet, OHAL’in ilk ilan süresinin altı ay yerine dört aya indirilmesi, uzatmaların da iki ayla sınırlandırılması konusunda anlaştı.

OHAL sürecinde kanun hükmünde kararname (KHK) ilan edilmesine yönelik uygulamanın yürürlükten kaldırılmasına da karar veren muhalefet ayrıca OHAL’i Bakanlar Kurulu’nun ilan etmesi, TBMM tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girebilmesi konularında da görüş birliğine vardı.

Toplantıda ayrıca yargı bağımsızlığının tesisi için yapılması gerekenler de görüşüldü. Buna göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun ikiye ayrılacak, Hakimler Kurulu tamamen yürütmeden bağımsız hale gelecek. Savcılar Kurulu’nda ise Adalet Bakanlığı’ndan bir temsilci yer alacak. İki kurulun da üyeleri arasında yüksek yargı birimleri ve baroların belirlediği isimler de yer alacak.

YAPICI GÜVENSİZLİK OYU

Uzlaşılan bir başka konu da “yapıcı güvensizlik oyu” uygulaması oldu. Kaldırılan gensoru uygulaması “yapıcı güvensizlik oyu” koşulu ile geri gelecek. Buna göre, yeni hükümet kurulması güvence altına alınmadan, gensoru ile mevcut hükümet düşürülemeyecek. “İstikrarsızlık, hükümetsizlik” riskine karşı ise gensoru ile hükümeti düşürülmesi yeterli olmayacak, güvensizlik oyu verenler, yeni hükümetin kurulacak olmasının da garantisini verecek. Bunun için de Meclis üye tam sayısının salt çoğunluğu ile hükümeti düşürme çoğunluğuna sahip olan Meclis üyelerinin, yine aynı çoğunlukla yeni hükümet konusunda da uzlaşması zorunluluğu aranacak.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER