CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, asgari ücret tespit görüşmelerinin başlamasıyla ilgili Meclis’te ‘simitle’ yaptığı açıklamada 4 kişilik bir ailenin 3 öğün çay simit yemesi durumunda dahi asgari ücretle geçinmenin zor olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışmalarına ilişkin TBMM’de ‘simitli’ basın toplantısı düzenledi.

“Asgari ücretli ve ailesine insanca yaşamaları için gerekli ücreti verilim” diye konuşan Demirtaş, 4 kişilik bir ailenin 3 öğün çay simit yemesi durumunda dahi asgari ücretle geçinmenin imkansız olduğunu söyledi.

Asgari ücretin 14 milyon çalışanı doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendirdiğini ifade eden Demirtaş, Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin 2016 Kasım ayı açlık sınırının 1416, yoksulluk sınırının ise 4615 lira olduğuna işaret etti.

Asgari ücretin, işçinin ailesi ile birlikte insanca yaşam hakkının yasal güvenceye alınması anlamına geldiğini belirten Demirtaş, “Sayın Cumhurbaşkanı yıllar önce 5 kişilik asgari ücretli ailenin çay-simit hesabını yapmış ve asgari ücretin çay-simide yetmediğini belirtmişti. Cumhurbaşkanı söylediklerini unutmuş olabilir” dedi.

3 ÖĞÜN SİMİT YENSE YİNE DE YETMEZ

Demirtaş, 4 kişilik bir ailenin üç öğün çay ve simit yemesi durumunda günlük masrafının 16 lira olacağını, bunun ayda 1440 lira yaptığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Devletin resmi kurumu TÜİK’in asgari ücret tespit komisyonuna gönderdiği hesaba göre, 2015 Kasım ayı itibarıyla bir kişinin asgari geçim ücreti 1600 liradır. Bunu enflasyon oranında artırırsak 2017 yılı Ocak ayı için rakam 1760 lira yapmaktadır. Ülkemizin büyük bir ekonomik krizin eşiğinde olduğu, dolardaki artışın 2017 yılında da devam edeceği açıktır. Ocak ayı itibarıyla 1300 lira olan asgari ücret ile 440 dolar alınabiliyordu. Bugün ise asgari ücret ile 368 dolar alınabiliyor. Asgari ücret 72 dolar eksilmiş. Buna göre asgari ücretin hesaplanmasında döviz kurlarının artışından kaynaklanan kayıpların giderilmesi gerekmektedir.”

TBMM’ye bu konuyla alakalı kanun teklifi verdiğini, teklife göre asgari ücretin 2017 Ocak ayı itibarıyla 1750 liraya çıkarılmasını istediğini dile getiren Demirtaş, “Asgari ücretli ve ailesine insanca yaşamaları için gerekli ücreti verilim. Asgari ücretliye zalimlik yapmayalım.” dedi.

Demirtaş, açıklamasının ardından toplantıyı izleyen gazetecilere simit ve krem peynir ikram etti.