25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar sokaklara çıktı.

ESKİŞEHİR

Üniversite Caddesi’nde akşam saatlerinde toplanan Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyesi yaklaşık 200 kadın, ‘Gericiliğe karşı özgürlüğümüzü, irademizi, yaşam hakkımızı savunuyoruz, kazanacağız’ yazılı pankart açıp yürüyüşe geçti. Davul çalıp çeşitli sloganlar atan kadınlar, Porsuk Bulvarı’na kadar yürüdü. Platform adına basın açıklaması yapan Sevilay Derman “1999 yılında 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü olarak anılmaya başlandı. Her yıl bugün, dünyanın birçok yerinde biraraya gelen kadınlar, mücadelenin bitmediğini ve ataerkil sistemi yıkana kadar da bitmeyeceğini haykırıyorlar. Kadın mücadelemizin tarihi, direniş ve isyan tarihidir. Bundan sonra da isyanımız artarak devam edecektir.”

ESKISEHIR'DE KADINLAR SIDDETE KARSI YURUYUS YAPTI. FOTO:EYUP KELEBEK-ESKISEHIR/DHA
ESKISEHIR’DE KADINLAR SIDDETE KARSI YURUYUS YAPTI.
FOTO:EYUP KELEBEK-ESKISEHIR/DHA

İZMİR  

İzmir’in Konak İlçesi’nde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öncülüğünde toplanan bir grup kadın, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından kadınlar ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı.

KADIN CINAYETLERINI DURDURACAGIZ PLATFORMU ONCULUGUNDE ALSANCAK KIBRIS SEHITLERI CADDESI'NDE BIRARAYA GELEN KADINLAR BASIN ACIKLAMASI YAPTI. (FOTO: TIMUR TARLIG / IZMIR, DHA)
KADIN CINAYETLERINI DURDURACAGIZ PLATFORMU ONCULUGUNDE ALSANCAK KIBRIS SEHITLERI CADDESI’NDE BIRARAYA GELEN KADINLAR BASIN ACIKLAMASI YAPTI. (FOTO: TIMUR TARLIG / IZMIR, DHA)

Alsancak Semti Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde saat 18.30’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öncülüğünde toplanan bir grup kadın, ellerinde ‘Laiklik ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyecek, kadın ve çocuk düşmanlarına direneceğiz’ yazılı pankart taşıdı. Gruptakiler sık sık ‘Direne direne kazanacağız’, ‘AKP elini çocuklardan çek’, ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’, ‘Tecavüzcü devlet, yıkacağız elbet’ ve ‘Kadın, yaşam, özgürlük’ diye slogan attı. Kadınlar, üzerinde ‘Özgürlüklerimiz için direneceğiz’, ‘Erkekliği söküp yerine havuç dikeceğiz’, ‘9 aylık bebeğe tecavüz edildi unutma’ ile ‘Tecavüzcü zihniyetinizi yeryüzünden sileceğiz’ yazılı dövizler taşıdı.

BALIKESİR

Balıkesir Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), bugün saat 16.00’da Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasında kadın cinayetlerine, cinsel şiddete ve çocuk istismarına dikkat çekti. Kadınlar, ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’, ‘Kadın düşmanlarından hesap soracağız’, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ şeklinde sloganlar attı.

(FOTOGRAF: DHA-HILMI DUYAR, BALIKESIR)
(FOTOGRAF: DHA-HILMI DUYAR, BALIKESIR)

Gruba konuşan KCDP Balıkesir Temsilcisi Necla Ast, kadınların yaşadığı olumsuzluklara dikkat çekerek, “Üzgün değil, öfkeli, yalnız değiliz, örgütlüyüz. Yüzyıllar önce kazandığımız hakları vermeyecek, asla bizi Ortaçağ devletine götürmek isteyenlere teslim olmayacağız. Bizler bu puslu, bu karanlık havayı dağıtacağız. Yaşam hakkımız, özgürlüğümüz ve tüm haklarımız için haklarımızı doyasıya yaşayacağımız laik ve demokratik bir ülke için onuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

BODRUM

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri öncülüğünde, 25 Kasım Dünya Kadına Şiddet ile Mücadele Günü’nde eylem düzenlendi. CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan’ın da destek verdiği eylem için kadınlar, Bodrum Belediye Meydanı’nda buluştu.

BODRUM KADIN DAYANISMA DERNEGI, 25 KASIM DUNYA KADINA KARSI SIDDET ILE MUCADELE GUNU DOLAYISI ILE EYLEM YAPTI. (FOTOGRAF : DHA - HULYA ELTES / BODRUM)
BODRUM KADIN DAYANISMA DERNEGI, 25 KASIM DUNYA KADINA KARSI SIDDET ILE MUCADELE GUNU DOLAYISI ILE EYLEM YAPTI.
(FOTOGRAF : DHA – HULYA ELTES / BODRUM)

Meydandaki kadın ağacının altında toplanan 50 kişilik grup, ‘Erkek şiddetini durdur’, ‘Devlet korumuyor iş başa düştü’, ‘Kadın cinayetlerine indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet’, ‘Kendimiz için erkek şiddetine direniyoruz’, ‘Çocuk yaşta evlilik cinsel istismardır’, ‘Kadın cinayetleri politiktir’ yazılı pankartlar açtı. Gösteriye katılanlar, ‘Bu halin hiç çekilmiyor o halin hiç çekilmiyor’, ‘Emeğimiz, bedenimiz; kimliğimiz bizimdir’, ‘Kadın kadındır çiçek senin babandır’ ve ‘Zıkkımın kökü dolapta isyan sokakta’ sloganları attı. Meydana rulo şeklinde açılan beyaz kağıda, kadına yönelik şiddete karşı hissedilenler yazıldı.

ZONGULDAK

 FOTO-DURMUS SEVINDIK-ZONGULDAK-DHA

FOTO-DURMUS SEVINDIK-ZONGULDAK-DHA

Zonguldak Kadın Platformu’na üye bir grup kadın, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Madenci Anıtı’nda toplanan yaklaşık 50 kadın, ‘Yoksulluğa, yolsuzluğa ve savaşa karşı bizi yok sayanlara inat emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir, biz buradayız’ yazılı pankart açarken, ‘Kadın gibi ölmek değil yaşamak istiyorum’, ‘Darbelere ve şiddete karşı biz kazanacağız’ yazılı dövizler taşıdı.

SİVAS

SIVAS'TA '25 KASIM KADINA YONELIK SIDDETE KARSI ULUSLARARASI MUCADELE GUNU' NEDENIYLE KENT MEYDANINDA STANT ACILDI. SIVAS VALISI DAVUT GUL'UN ESI GULDEN GUL, SIDDETI PROTESTO ETMEK ICIN MOR BALONA VE SIYAH PANOYA BEYAZ BOYAYLA EL BASKISI YAPTI. (FOTO:GOKHAN CEYLAN/SIVAS-DHA)
(FOTO:GOKHAN CEYLAN/SIVAS-DHA)

Sivas’ta ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ nedeniyle kent meydanında stant açılarak şiddeti protesto etmek için mor balonlara beyaz boyayla el baskısı yapıldı. Kentte faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşları da basın açıklaması yaparak kadına yönelik şiddetin son bulmasını istedi.

EDİRNE

kadina-karsi-siddeti-agizlarini-bantlayarak-protesto-ettiler-_5523_dhaphoto6

Edirne’de Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ nedeniyle Tekel Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Bir grup kadın ise ellerinde taşıdıkları dövizler ve ağızlarını kapattıkları siyah bantlarla kadına yönelik şiddeti protesto etti. Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Heves Yıldız, “Türkiye’de yapılan araştırmalar kadınların yüzde 97’sine hayatlarının belli döneminde şiddet uygulandığını gösteriyor. Koca ve baba dayakları, namus ve töre cinayetleri, işkenceler magazinleştirilerek topluma sunuluyor. Şiddete uğrayan kadın, davranışları, sözleri ve giyim biçimi ile sorgulanıyor. Kurbanlar suçlu, suçlular mağdur ilan ediliyor. Şiddet geleneksel önyargılar ile meşrulaştırılıyor. Kadınlar hayatlarının her alanında şiddete maruz kalabiliyor. 2010’dan bu yana ise 1638 kadın öldürüldü. TÜİK verilerine göre son 10 yılda 482 bin kız çocuğu evlendirildi. Sadece 2015 yılında 15-17 yaş arası 18 bin çocuk doğum yaptı. Kadına şiddet uygulanması bir insan hakkı ihlalidir. Devlet bütün kurumları ile çözüm bulmakla görevlidir” dedi.

MERSİN

Mersin’de, CHP’li kadınlar kadına yönelik şiddet ve tacizi protesto etti.

 FOTO: IBRAHIM MASE/ MERSIN, (DHA)

FOTO: IBRAHIM MASE/ MERSIN, (DHA)

İl başkanlığı binası önünde toplanan kadınlar, “Kadına şiddete hayır”, “Kadın kadındır, çiçek babandır” sloganları attı. ‘Erkeksen öfkeni yen’ ve ‘Kadına şiddete dur demekten vazgeçmem’ yazılı dövizler taşıyan kadınlar, ellerini boyayıp mor fular taktı. CHP İl Kadın Kolları başkanı Pakize Güler, “Yaşadığımız coğrafyada kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik, fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir. Tacizciler, tecavüzcüler ve kadın katilleri tahrik indiriminden yararlanmakta ve hatta serbest bırakılmaktadır. Medyatik özelliği yoksa ne basında ne bültenlerde yer almamaktadır. Ülkenin gündemi o kadar yoğun ki, kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye. Kimsenin niyeti de yok. Kadın derneklerini de OHAL bahanesi ile kapattılar. Kadını erkekler eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayış ve onun karanlığına teslim olmayacağız” dedi.