Pazartesi, Mayıs 27, 2024

24 gündür gözaltında tutulan 6 gazeteciden Ömer Çelik, Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat tutuklandı

Hakim karşısına çıkan 6 gazeteciden Ömer Çelik, Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten tutuklandı. Metin Yoksu, Derya Okatan ve Eray Sargın serbest bırakıldı.

6 gazetecinin saat 23.30’da hakim sorgusunun tamamlanmasının ardından hakim Atilla Öztürk karar için ara verdi.

Aranın ardından kararnı açıklayan mahkeme; Ömer Çelik, Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten’in “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmasına, Metin Yoksu, Derya Okatan ve Eray Sargın da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

GÜN İÇİNDEKİ GELİŞMELER

25 Aralık’ta gözaltına alınan gazeteciler Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca Öğreten, Derya Okatan, Mahir Kanaat ve Eray Saygın’ın 24 günlük gözaltının ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorguları tamamlanan gazetecilerden Ömer Çelik’e yaptığı haberler ve Twitter paylaşımları soruldu. Gazetecilerin meslektaşları adliye önünde yaptıkları açıklamada, “Gazetecilik suç değildir” diyerek 6 meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Savcı, gazetecileri tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti.

Aranın ardından kararnı açıklayan mahkeme; Mahir Kanaat, Tunca Öğreten ve Ömer Çelik tutuklandı. Derya Okatan, Eray Sargın, Metin Yoksu serbest bırakıldı.

Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın maillerine ilişkin haberler nedeniyle İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da 25 Aralık 2016 tarihinde evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan ve 24 gündür gözaltında tutulan OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabiri Metin Yoksu, Diken yazarı Tunca Öğreten, ETHA Yazıişleri Müdürü Derya Okatan, Birgün Gazetesi Muhasebe Sorumlusu Mahir Kanaat ve Yolculuk Gazetesi İmtiyaz Sahibi Eray Sargın emniyetteki ifade işlemlerinin ardından İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Gazetecilerin ifadesi 3 savcı tarafından alınarak tamamlandı.

ÇELİK’E GAZETECİLİK FALİYETLERİ SORULDU

KHK ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik’in savcılık sorgusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile ilgili yapılan haberler, Rojava’nın Kobani şehrinde haber takibi ve röportajlarında çektiği fotoğraflar soruldu. Çelik, Kobane’deki fotoğrafların ise gazetecilik faaliyeti olduğunu belirtti.

Soruşturma konusu haberlerin “kamuoyunu ilgilendiren ve haber değeri taşıyan konuları haberleştirdim” diyen Çelik, bunların dışında özel hayatı ilgilendiren konularda herhangi bir paylaşımda bulunmadığını ifade etti.

Ömer Çelik’e dosya içeriği ilgili sorular sorulmaması da dikkat çekti.

Çelik’in Twitter hesabından paylaşılan haberler, Sputnik Kurdistan sayfasından yapılan bir paylaşım ve yine Kobane’de çektiği fotoğrafları yayınlaması soruldu.

OKATAN: BU PAYLAŞIMLAR HABER ALMA KAPSAMINDADIR

ETHA Yazıişleri Müdürü Derya Okatan ifadesinde 10 yıldır gazetecilik yaptığını, 2010 yılından bu yana ETHA’da çalıştığını söyledi ve ekledi: “etkinhaberajans twitter kullanıcı adresinin, ajansın twitter adresidir. Burada görülen paylaşımlar, ajans tarafından haberlerdir. Bu paylaşımlar Basın Kanunu kapsamında değerlendirilmek zorundadır. Çalışanların açık kimliğini vermek bana doğru gelmiyor. Yazıişleri müdürü olarak sorumlu olarak cevap veriyorum” dedi.

Soruşturma konusu haberlerin Avrupa ETHA bürosu tarafından yapıldığını belirten Okatan, “Twitter üzerinden haber bilgileri almamız, Redhack adlı hacker grubu ile bağlantı halinde olduğumuz anlamına gelmez” diye konuştu.

ETHA’da yayınlanan Redhack röportajına ilişkin soruyu ise Okatan, “Redhack ile yüz yüze değil, internet üzerinden yapılmış bir röportajdır” dedi.

Okatan, “Bu haberler ve paylaşımlar halkın haber alma hürriyeti kapsamında yayınladığımız haberlerdir” dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Gazeteciler meslektaşlarının savcılık ifadeleri öncesi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamaya gözaltındaki gazetecilerin mesai arkadaşları, DİSK Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yöneticileri ile gözaltındaki gazetecilerin aileleri katıldı.

“Gazetecilere Özgürlük” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Özgür basın susturulamaz” ve “Gözaltılar serbest bırakılsın” sloganları atıldı.

Açıklamada ilk olarak ETHA editörlerinden Arzu Demir konuştu. Demir, meslektaşlarının yaptıkları haberlerin arkasında olduklarını söyledi.

‘KARANLIK BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ’

Gözaltındaki Ömer Çelik’in çalışma arkadaşı dihaber muhabiri Necla Demir ise şunları söyledi:

“Metin Yoksu ve Ömer Çelik yıllardır birlikte çalıştığımız arkadaşlar. Bugün serbest bırakılırlar mı bırakılmazlar mı bilmiyoruz ama temennimiz özgürlüklerine kavuşması ve tekrar adliyede, sokaklarda birlikte haber yapmak. Tam tersi bir durum gelişirse de şaşırmayacağız çünkü OHAL gibi karanlık bir süreçten geçiyoruz.”

‘ONLARI BURADAN ALACAĞIZ’

Tunca Öğreten’in çalışma arkadaşlarından gazeteci Mehveş Evin ise şöyle konuştu:

“Mesele halkın haber alma hakkının engellenmesi. Bağımsız gazeteciler üzerinde çok ağır baskılar var. Bu gözaltılar da bunun bir parçası. Onları buradan alacağız.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Merkez Yöneticisi Can Uğur, TGS olarak her zaman gazetecilerin yanında olacaklarını belirtirken, DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren de 24 günlük gözaltının işkence olduğunu dikkat çekti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER