23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, AKP’li TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, ilk kez Meclis’teki “resepsiyonu” iptal etmesine karşın, halkın sahiplenmesi ile kutlanacak. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, Anıtkabir’de ve TBMM’de resmi törenler düzenlenecek. Meclis Başkanlığı’nın kararı ile resepsiyonun iptal edilmesine tepki olarak CHP çocuklarla alternatif resepsiyon düzenleyecek. Cumhuriyet Gazetesi ve Çankaya Belediyesi de ilk kez 23 Nisan nedeniyle bu akşam saat 19.30’da Hilton Oteli’nde resepsiyona ev sahipliği yapacak.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için ilk tören açılışının 96. yılı nedeniyle TBMM’de düzenlenecek. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, bugün saat 09.00’da Meclis içindeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyacak. Aynı saatlerde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğrencilerle birlikte Anıtkabir’i ziyaret ediyor olacak. Avcı, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayacak. Ardından Kahraman başkanlığındaki heyet saat 09.15’te Anıtkabir’i ziyaret edecek. Aslanlı Yol’dan yürüyecek heyet Atatürk’ün mozolesine çelenk koyacak. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kahraman Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayacak. Kahraman saat 10.00’da 1. Meclis binasındaki anma törenine katılacak.

Heyet daha sonra tekrar TBMM’ye geçecek. Meclis Başkanı Kahraman saat 11.30’da TBMM Tören Salonu’nda kutlamaları kabul edecek.

Özel oturum

Resmi törenler, TBMM Genel Kurulu ile sürecek. Saat 14.00’te TBMM Genel Kurulu’nda 23 Nisan Özel Gündemli toplantısı gerçekleştirilecek. İstiklal Marşı ile başlayacak özel oturum Kahraman’ın konuşması ile başlayacak. Ardından AKP, CHP, MHP ve HDP adına konuşmalar yapılacak.

TBMM Başkanlığı’nın terörle mücadelede şehit verilmesi gerekçesi ile aldığı karar gereği önceki yılların aksine Meclis’te resepsiyon düzenlenmeyecek. Bunun üzerine CHP, Meclis’de alternatif resepsiyon düzenleme kararı aldı. CHP Grup Salonu’nda çocuklarla birlikte özel gündemli bir toplantı düzenlenecek. Ardından Meclis bahçesinde çocuklara resepsiyon verilecek. Resepsiyonda müzik çalınmayacak, içki servisi yapılmayacak.

1000 Çocuk Korosu

Çankaya Belediyesi ise 23 Nisan’ı her yıl olduğu gibi “1000 Çocuk Korosu” konseri ile kutlayacak. Kendi okullarında müzik öğretmenleriyle çalışmalarının ardından “1000 Çocuk Korosu”nda bir araya gelen çocuklar, bu yıl 6. kez sahneye çıkacak, çocuk şarkıları ve marşlar seslendirecek. Konser, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda 17.00’de başlayacak.

(Cumhuriyet)