CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak: “190 yıllık Çapa Tıp Fakültesi rant hırsına kurban edilecek!” dedi

Erdoğan Toprak; şehirciliği bildiğini söyleyen Cumhurbaşkanının şimdi dikey yapılaşmanın yanlışlığından, kendi dönemlerinde her yerde mantar gibi biten Arena’lardan şikayetçi olması, AKP’nin “Yap-Boz” anlayışının itirafıdır.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çapa Tıp Fakültesi’nin Hasdal’a taşınacağını açıklamasının ardında İstanbul’da yeni rant alanları yaratma planının yattığını söyledi.

Türkiye’deki Tıp Eğitimi’nin en köklü kurumlarından Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin rant hırsına kurban edileceğini ifade eden Toprak şöyle konuştu;

“AK Parti, her alanda uyguladığı toplumsal hafızayı, tarihsel geçmişi yok etme, Türkiye’nin köklerinden kopartılması  politikasını,  şimdi de  ülkemizin en köklü tıp eğitim kurumlarından Çapa Tıp Fakültesi’yle ilgili planlarında sergilemektedir. 1827 yılında Tıphane adıyla kurulan 190 yıllık bu kurumun Hasdal’a taşınacağını, Şehir Hastaneleri kapsamında yapılandırılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, adeta rantçılara, yıkım ekiplerine, arsa-arazi spekülatörlerine bugünden müjde vermektedir.

Gülhane Tıp Akademisi’nin, Haydarpaşa Hastanesi’nin isimlerini değiştirerek, ülkemizdeki tıp eğitimini tarihsel geçmişinden kopartma adımlarını atan AK Parti iktidarı, şimdi de Çapa Tıp Fakültesi’ni yerinden edip, Hasdal’a taşıma planıyla,  kökleri kurutma yönünde yeni bir aşamayı devreye koymaktadır.

Belediye Başkanlığından bu yana İstanbul’un tarihsel dokusunu, bir dünya kenti olma özelliğini hızla tahrip eden bir anlayıştan kendisi de şikâyetçi olan Cumhurbaşkanı, daha kısa süre önce İstanbul’da dikey yapılaşmayı yaygınlaştırmakla yanlış yaptıklarını, artık yatay yapılaşmaya yöneleceklerini söylemişti.  Sultanahmet’i, Ayasofya’yı perdeleyen gökdelenlerin, rant temelli yapılaşmanın temelinde Belediye Başkanlığından bu yana Cumhurbaşkanının ve AK Parti yönetimlerinin imzası var.

Şehirciliği bildiğini iddia eden Cumhurbaşkanının, İstanbul başta olmak üzere, ülkemizin pek çok kentinin tarihi siluetlerinin  rant uğruna, yandaş müteahhitleri, arsa-arazi spekülatörlerini zengin etme adına yok edilmesinde büyük veballeri var.

Ülkenin dört bir yanında spor komplekslerinde, stadyumlarda, Atatürk’ün, İnönü’nün, ülke sporuna hizmet etmiş Ali Sami Yen’lerin Avni Aker’lerin ve daha nice spor insanlarının isimlerini silip, rant anlayışıyla, Arena’lara dönüştüren zihniyetin şimdi kalkıp Arena’lardan yakınması, samimiyetsizliğin, yap-boz yaklaşımının en somut kanıtıdır.

190 yıllık Çapa Tıp Fakültesi de bu yıkıcı, yok edici, tarihi geçmişi silme ve ülkeyi, toplumu köklerinden kopartma zihniyetinin son kurbanlarından birisi olacaktır.”