1973’te Aziz Nesin tarafından kurulan ve şu an 42 çocuk ve gencin bakımını üstlenen Nesin Vakfı “14 dönüme artık sığamıyoruz” diyerek dayanışma çağrısı yaptı.

Vakıf adına çağrı yapan Ali Nesin, 14 dönüme artık sığamadıklarını ve komşu arazinin satılığa çıktığını ancak vakfın araziyi alabilmesi için dayanışmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Böyle zor durumlarımızda sizlere başvuruyoruz, başka kime başvuracağız ki? 2000 kişiden 1000 liralık bağışla Vakfımızı genişletebiliriz, daha çok çocuk daha ferah bir alanda büyüyebilir” denilen çağrı şimdi mezun olan çocuklardan birinin araziyle ilgili hoş bir anısıyla bitiyor: “Aziz Dede yanı başımızdaki araziyi hep almak istedi. Defalarca el değiştirdi o arazi ama bir türlü alamadık. Ne zaman bir fırsat doğsa ya paramız olmazdı ya da sahibi bize satmak istemezdi.”

Ali Nesin imzasıyla yayımlanan çağrı mektubu şöyle:

14 DÖNÜME ARTIK SIĞAMIYORUZ…

Sevgili Dostlar,

Vakfımıza komşu arazi satılığa çıktı. Talibiz…

Nesin Vakfı’nın şu anki arazisi artık dar gelmeye başladı. Havuzu, spor alanı, marangozhanesi, seramik atölyesi, müştemilatları, meyva ağaçları ve tabii ki iki ana bina bayağı yer kaplıyor, artık 14 dönüme sığamaz olduk. Arazimizi yüzde 50’den fazla artırarak 22 dönüme çıkarmak istiyoruz.

Almayı planladığımız arazinin üstünde iki katlı ve toplam 200 m2’lük bir ev, ayrıca bir ahır ve bir müştemilat var. Yüz dolayında meyva ağacı da cabası. Fiyatı uygun: 2 milyon TL.

Ama para olmayınca fiyat istediği kadar uygun olsun… Bizde böyle bir para yok tabii. Böyle zor durumlarımızda sizlere başvuruyoruz, başka kime başvuracağız ki? 2000 kişiden 1000 liralık bağışla Vakfımızı genişletebiliriz, daha çok çocuk daha ferah bir alanda büyüyebilir.

Bağışçılarımızın adını mermer bir levhaya yazıp yeni arazimizin görünür bir yerine asacağız.

Şimdi mezun olan çocuklarımızdan birinin araziyle ilgili hoş bir anısıyla bitireyim mektubu: “Aziz Dede yanı başımızdaki araziyi hep almak istedi. Defalarca el değiştirdi o arazi ama bir türlü alamadık. Ne zaman bir fırsat doğsa ya paramız olmazdı ya da sahibi bize satmak istemezdi. Ne de olsa korktukları ve her ne sebeple olursa olsun birlikte anılmak istemedikleri bir Aziz Nesin vardı karşılarında. Çocukluğumuzda komşu araziye topumuz kaçsa almaya korkardık. Neredeyse meyvesine bakamazdık komşunun. Hatırlıyorum da bir gün tavuklarımız her nasıl olduysa çitin bir kenarından yol bulup komşunun bahçesine geçmişti. Bizleri sevmediği her halinden belli olan komşumuz yaşlıca teyze koşa koşa evinden fırlayıp: ‘Çabuk çekin o komünist tavuklarınızı bahçemden!’ diye bağırmıştı… Uzun süre komünisti bir tavuk türü sanmıstım! Neyse ki köprünün altından epey sular aktı, dünya biraz olsun normalleşti; artık komşuların sadece tavukları değil, çocukları da bizimkilere karışıyor…”

Hesap bilgilerimiz: Nesin Vakfı

Hesap No: 1042-0741176 İş Bankası Parmakkapı Şubesi

IBAN: TR280006400000110420741176

www.nesinvakfi.org

Tüm dostlara sevgi ve saygıyla ve elbette içten teşekkürlerimizle.

Nesin Vakfı ailesi adına,

Ali Nesin