Diken’den Rıfat Doğan’ın haberine göre, Manisa 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında yargılanan 12 kadına bir buçuk yıldan iki yıla kadar hapis cezası verildi. 

"REJİMİN GÜZERGAHINI DEĞİŞTİRENLERİ NE YAPALIM?" 

Kadınlara verilen hapis cezasıyla ilgili Meclis’te bir basın toplantısı düzenleyen CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer kararı, “Verilen cezanın gerekçesi yürüyüş güzergahının değiştirilmesiymiş. Peki rejimin güzergahını değiştirenleri ne yapalım?” sözleriyle eleştirdi. 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için eylem komitesinde yer alan kadınların yasal haklarını kullanarak bu yürüyüşü gerçekleştirdiklerini, verilen cezanın ise hukuksuz olduğunu dile getiren Biçer şöyle devam etti: “Oysa bugün anayasa yok sayılarak, demokratik toplumlarda bireyin düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanması için, hayati önemde olan toplantı ve gösteri hakkını kullandığından dolayı on binlerce kişi hakkında açılmış dava ve tutuklama kararı var. Türkiye’de tecavüzcüleri protesto etmek için sokağa çıkmak yasak, iş cinayetlerini protesto etmek için sokağa çıkmak yasak, kadın cinayetlerine karşı sokağa çıkmak yasak, 8 Mart’ı kutlamak için sokağa çıkmak yasak. Baskılara inat alanlarda olmaya, hukuku ve demokratik rejimi savunmaya devam edeceğiz. Saray’ın hukukuna da, rejimine de teslim olmayacağız.” 

PolitikYol