Cumartesi, Mayıs 18, 2024

10 Ekim Ankara Katliamı Davası | Duruşma sona erdi, mahkeme beraat talebini reddetti

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Bugün (8 Kasım) davanın ikinci celsesi sona erdi. Mahkeme beraat talebini reddetti. Duruşma 11 Ocak 2017’ye ertelendi. 

15.35 Şahin: “Avukat bana ‘Burası mahkeme değil. Ben senin savunmanı mahkemede yapacağım, pişmanlık yasasından faydalan’ dediler. Mahkemeye çıktığımda TEM amiri ‘Korkma ceza almazsın savcı da hakim de bizden’ dedi.”

15.25 Şahin kendisine Yunus Durmaz’ı örgütün lideri gibi göster dediklerini, her şeyi istediklerine uygun uydurduğunu söyledi.

15.20 Sanık Yakup Şahin ilk ifafesinin yalan olduğunu, polis ve polis olmadığını belirten biriyle ifadeyi yazdıklarını söyledi.

15.00 Şahin: “Kendime gelince polislerin benimle selfie çektirdiğini fark ettim”

14.57 Şahin: “Koskoca Gülen Cemaati bile anayasal düzeni yıkamamış, ben kimim ki. Kendilerini aklamak için suçu bana yıktılar.”

14.50 Şahin: “Bana emniyette işkence ettiler. İfadeyi onlarla birlikte uydurduk. Suçluları bulamadıkları için kurtulmak için yaptılar”

14.44 Şahin:”Suruç patlamasını da polisle uydurup, Halil İbrahim Durgun’un üstüne yıktık”

14.30 Şahin: “Beni emniyette nezarete atmadılar, odaya koydular. Bana ‘Elinize sağlık çok iyi iş olmuş. Birkaç çocuk öldü ama’ dediler.”

14. 20 Yakup Şahin: “Koca cumhurbaşkanı bile ‘Allah affetsin, kandırıldık’ diyorsa ben de Halil İbrahim Durgun beni kandırdı derim”

14.15 Yakup Şahin’in savunması sırasında ailelerden biri Şahin’e katil diyerek tepki gösterdi. “Katil. Ben bir yıldır bir şey demeyi bekliyorum. Ben oğlumu kaybettim”

14.12 Sanık Yakup Şahin: Bana 3-5 ay yatıp çıkarsın deyip o ifadeyi aldılar. Ama böyle olmadı. O ifade doğru değildir.

14.08 İtirafçı sanık Yakup Şahin’in sorgusu birazdan başlayacak. Şahin ifade verirken diğer sanıklar duruşmada bulunmayacak.

14.03 Aranın ardından duruşma devam ediyor.

12.33 Davaya saat 14.00’a kadar ara verildi. Aranın ardından sanık Yakup Şahin’in ifadesine geçilecek.

12.32 Savcı mütalaasında tüm katılma taleplerinin kabulüne karar verilmesini ve sadece Yakup Şahin’in ayrı dinlenilmesini mütalaa verdi.

12.31 Bu esnada Avukat Özcan Karakoç sanıkların birbirlerini duymadan ve görmeden ayrı ayrı dinlenilmesini talep etti.

12. 30 Sanık Yakup Şahin’e Ankara Barosu tarafından CMK müdafii tayini yapıldı. Mahkemeye ara verilecek.

12.23 Mağdur Avukatı Mehtap Sakinci Coşgun, “Bu kadar çok müştekisi, maktulü ve bu kadar az sanığı olan davada biz konuşmak zorundayız” dedi.

12.22 KESK, CHP, EMEP, TMMOB, Eğitim Sen, İnşaat İşçileri Sendikası, DİSK, HDP, İHD, ÇHD, 10EkimDER, BTS, ÖHD davaya katılma talebinde bulundu.

11. 55 İnşaat İşçileri Sendikası Avukatı Kazım Bayraktar “Maddi kanıtlar bizi Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakana, MİT Başkanına götürüyor. Kanıtlar bizi Cumhurbaşkanına götürüyorsa, buna gitmek için bu davadayız” dedi.

11.53 Kurum temsilcileri katılma taleplerini sunuyor.

11.35 Mahkeme başkanı, “Sanık sorguları esnasında lütfen sanıklara, mahkemeye ve avukatlara müdahale etmeyin” dedi.

11.34 Mahkeme başkanı, katılma taleplerini aldıktan sonra sanık sorgularına başlayacaklarını söyledi.

11.25 Mahkeme Ankara Barosu’na müzekkere yazılarak, “Sanık Yakup Şahin’in avukatının çekilme talebinin değerlendirilmesini kabul edilmesi halinde yeni bir müdafii tayin edilmesine” karar verdi.

11.18 Sanıklardan itirafçı Yakup Şahin’in CMK sisteminden zorunlu müdafi olarak atanan avukatı “Vicdanen ben bu durumu kaldıramıyorum çekiliyorum” dedi.

11.02 Antep’te operasyonda öldürülen Mehmet Kadir Cebael’in avukatı davadan çekilmek isteğinin baro tarafından kabul edilmediğini belirtti.

10.45 Duruşma başladı. Müştekilerin yoklaması yapılıyor.

10.40 Bir aile sanıklara “Bunlar maşalar biz bunların arkasındaki gerçek güçleri ortaya çıkarmak için buradayız. Avukatlarımız bunun için çok iyi hazırlandı” dedi. Salondaki yoğun güvenlik önlemine karşı ise aileler “Çocuklarımızı koruyamadınız katilleri iyi koruyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

10.30 Sanıklar salona getirildi. Aileler sanıklara “Katiller, kan emiciler, alçaklar” diye bağırdı.

10.00 Aileler adliye önünde toplanmaya başladı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER